Mūsu cilvēki

Māris Grīnblats

11. Saeimas Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" frakcijas konsultants.

Roberta Zīles blogs

Dzintara Rasnača mājaslapa

Romāna Naudiņa mājaslapa

Latvijas Okupācijas muzejs

Nacionālā apvienība atbalstīs eiro ieviešanu 2014. gadā

12.12.2012 23:00

Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!” – „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” (NA) Saeimas frakcijas un valdes kopīgā sēdē, izvērtējot ekonomiskos, ģeopolitiskos un cita veida argumentus Par un Pret Latvijas pāreju uz eiro, NA ir pieņēmusi lēmumu saglabāt NA programmā formulēto nostādni par atbalstu eiro ieviešanai 2014. gadā un atbalstīt Eiro ieviešanas likuma projektu pirmajā lasījumā.

Tā kā galīgais lēmuma pieņemšanas brīdis Latvijai strauji tuvojas, arī sabiedrībā ir aktualizējusies diskusija par eiro ieviešanas plusiem un mīnusiem. Atšķirībā no atsevišķiem citiem politiskajiem spēkiem, kuri acīmredzot uzskata, ka pat diskusijas par eiro ir kaitīgas un nosodāmas, NA ir izmantojusi šo laiku, lai vēlreiz kārtīgi izsvērtu visus Par un Pret un pārliecinātos par pieņemtā lēmuma pareizību.

Situācija vairākās eirozonas valstīs vēl joprojām ir gana smaga un grūti prognozējama, lai iepriekš pieņemtie lēmumi par atbalstu eiro varētu tikt pakļauti šaubām un potenciālai pārskatīšanai. Neskatoties uz to, NA, iespējams, ir vienīgā politiskā partija, kurā pēdējo mēnešu laikā notikušas nopietnas diskusijas Par un Pret eiro, pieaicinot arī augsta līmeņa abu pušu ekspertus. Uzskatām, ka pāreja uz eiro ir pietiekami nozīmīgs jautājums, lai par to lemtu atbildīgi un argumentēti.

Diskusiju rezultātā Nacionālā apvienība nonāca pie secinājumiem, ka lai arī jāturpina virzība uz eiro ieviešanu, ar to saistīti būtiski riski, kuru mazināšana ir valdības kopējais pienākums.

Īpaši uzsverami uzdevumi ir nerezidentu spekulatīvā kapitāla līdzekļu iepludināšanas, iespējamās inflācijas mazināšanas pasākumu īstenošana, eksporta un importa bilances uzlabošana.

NA uzskata, ka eiro ieviešanas ekonomiskās sekas nav viennozīmīgi prognozējamas, proti, satur gan pozitīvus, gan negatīvus aspektus. Katrā ziņā eiro nav brīnumlīdzeklis Latvijas problēmu risināšanai, bet ir līdzeklis, kura ekonomiskais izdevīgums ir atkarīgs arī no daudziem citiem apstākļiem. Tomēr NA gala lēmumu izšķīra eiro ieviešanas ģeopolitiskā nozīme.  Pārtraucot jau sen uzņemto Latvijas kursu uz eiro ieviešanu, faktiskās iespējas pievienoties eirozonai visticamāk būtu izsmeltas, kas nozīmētu drošu signālu pasaulei par ārpolitisko prioritāšu maiņu. Pastāv būtiski riski, ka Krievija kādā brīdī izmantotu rietumu sabiedroto uzticību lielā mērā zaudējušās Latvijas ekonomisko destabilizāciju kā līdzekli  būtiskas politiskās ietekmes palielināšanai Latvijā.

NA nevar atļauties Latviju pakļaut šādiem riskiem. Kā norādīts NA programmā „nav pamata uzskatīt, ka Latvijas nacionālās valūtas saglabāšana globālo satricinājumu brīžos mūs varētu pasargāt vairāk nekā piederība Eiropas vienotās valūtas zonai. (..) uzskatām, ka eiro ieviešana mazinātu Latvijas ekonomikas ārējo ievainojamību”.

Vienlaikus NA ciena Latvijas pilsoņu tiesības tieši izteikties par šo valstij un sabiedrībai nenoliedzami nozīmīgo jautājumu, tai skaitā rosināt referendumu.

Nacionālās apvienības vārdā:

NA Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Einārs Cilinskis

NA līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars

NA līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš

Iet atpakaļ