Mūsu cilvēki

Roberts Zīle

Apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK Valdes priekšsēdētājs, Eiropas Parlamenta deputāts.

Roberta Zīles blogs

Dzintara Rasnača mājaslapa

Romāna Naudiņa mājaslapa

Latvijas Okupācijas muzejs

Baiba Broka par latvisku un eiropeisku Rīgu

21.12.2012 19:23

Intervija ar Nacionālās apvienības Rīgas mēra amata kandidāti Baibu Broku.

Vai latviska Rīga nav pretrunā ar Rīgu kā eiropeisku pilsētu?

Baiba BrokaNē, nav pretrunā. Eiropa ir veidojusies pēc nacionāla principa, kas ir pretēji tam, kā ir veidojušās, piemēram, Amerikas Savienotās Valstis. Amerikas Savienotās Valstis ir veidojušās idejas dēļ. Līdz ar to nāciju izcelsme tur spēlē otršķirīgu lomu. Savukārt, Eiropā visas valstis vēsturiski ir veidojušās kā nacionālas valstis. Tikai respektējot tautas esamību, tās kultūrvēsturisko mantojumu, valodas kopību konkrētā laikā un vietā, šīs valstis pastāv. Un sadarbība, kas veidojas starp atsevišķām nācijām un valstīm, Eiropu arī veido kopumā. Ikvienā Eiropas valstī nacionālās vērtības joprojām tiek respektētas, aizsargātas un tiesiski nostiprinātas.

Kas ir tas eiropeiskais, ko Jūs vēlētos vairāk redzēt Rīgā?

Ko nozīme jēdziens „eiropeisks”? Manuprāt, „eiropeisks” nozīmē to, ka šī pilsēta vai valsts ir ar senu vēsturi, kurā ir savs kultūrvēsturiskais mantojums, māksla, bagātība, savs redzējums un citas lietas, kas ir raksturīgas tādēļ, ka katras no šīm Eiropas valstīm joprojām ir nacionālas valstis. Eiropa ir ļoti dažāda. Piemēram, Itālija visiem asociējas ar labu ēdienu, operu un modi. Un tas nav eiropeiski, tas ir itāliski. Bet Itālija ir Eiropā, un viņi ir nodefinējuši savu redzējumu, ko nav izdarījusi Rīga. Mēs neesam stratēģiski nodefinējuši, vai Rīga ir dārga vai lēta; vai tā ir gastronomiskā, jūgendstila, kultūras notikumu pilsēta vai biznesa centrs? Es gribu, lai par Rīgu runā, ka mēs esam kultūras gala punkts. Manuprāt, Rīga ir kompakta pilsēta, kur var apskatīt gan kultūru, gan sakoptu apkārtējo vidi; kur vēsturiskā arhitektūra ir caurvijusies ar moderno, kur ir augstas kvalitātes restorāni.

Kura Eiropas pilsēta (ārpus Latvijas) Jums šķiet vispievilcīgākā?

Man patīk Roma. Romā cauri elpo absolūta itāļu kultūra – tradīcijas, itāļu valoda, tautas lepnums par savu pilsētu un valsti. Roma ir kā liels brīvdabas muzejs ar visas cilvēces vēsturi. Man svarīgi ir arī tas, ka Romā ir Vatikāns, kas ir galvenais kristietības centrs.

Vai Rīgai jātiecas kļūt par „mazo Romu”?

Nē, Rīgai jātiecas būt Rīgai – latviskai un eiropeiskai.

Cikls "Tēvzeme. Brīvība. Eiropa."

Iet atpakaļ