Mūsu cilvēki

Dzintars Rasnačs

Apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK Valdes loceklis, 11. Saeimas deputāts, Saeimas sekretārs.

Roberta Zīles blogs

Dzintara Rasnača mājaslapa

Romāna Naudiņa mājaslapa

Latvijas Okupācijas muzejs

Edgars Āboliņš: Latvijai ir vairāk jākoncentrējas uz IT&T

27.06.2011 11:25

Edgars Āboliņš, TB/LNNK Rīgas nodaļas valdes loceklis

Informācijas tehnoloģijas un telekomunikācijas (IT&T) ir svarīga tēma jebkurā valstī. Tā kā mums pašiem nav nekādu ievērojamu dabas resursu, mums būtu jākoncentrējas tieši uz informāciju tehnoloģijām un lietām, kas ar to saistītas. Labs piemērs tam ir Igaunija, kas ir ieviesusi ID (Identifikācijas kartes), atvieglojot dokumentu iesniegšanu tiesās un citās valsts pārvaldēs. Igaunijā ir arī lielākais interneta pārklājums Austrum- un Centrāleiropā. Vēl viens labs piemērs ir Zviedrija, kas ir ieviesusi anonīmo internetu.

Pirmkārt, par internetu un tā provaideriem  (piegādātājiem). Latvijā veidojas Lattelekom monopols. Valsts dotācijas ļauj izvedot plašu optisko kabeļu tīklu, no klientiem prasot relatīvi mazu summu par šo pakalpojumu. No vienas puses tas ir pozitīvi – valstij ir papildus ienākumi, un iedzīvotājiem nodrošināts lēts interneta pieslēgums. Taču ir vairāki "bet" – pēc monopola izveides cenas varētu regulēt pēc sirds patikas, kā arī tas nerosinātu attīstību. Sakārtota likumdošana (atļauju iegūšana kabeļu ierakšanai utt.) ļautu attīstīties citiem uzņēmumiem, tādējādi ļaujot citām kompānijām konkurēt. Ideālā variantā izveidotos tāda situācija kā šobrīd mobilo sakaru tīklā. Ieteikums Lattelekom – tā kā kompānijas pamat fokuss vairs nav fiksēto sakaru nodrošināšana, bet gan IT&T, būtu loģiska nosaukuma maiņa.

Otrkārt, par pelnīšanu internetā. Ir ļoti daudz veidu kā internetā nopelnīt – ar reklāmām, datorspēlēm, cilvēku piesaisti un programmatūru tirgošanu. Šo visu ir problēmas kontrolēt, taču, ja ir pretimnākoša likumdošana, tad ir vēlme reģistrēt savu darbību un darīt visu legāli. Šajā sfērā ir kur „izpausties”, un Latvijai ir jātirgo zināšanas. Tādējādi, ieviešot kārtību šajā sfērā, valsts var iegūt papildus nodokļus un ar laiku tas varētu kļūt par valsts galveno ienākumu avotu. Protams, ja arī šo industriju slauks kā „govi”, tad neviens negribēs darboties šai sfērā.

Treškārt, par datorspēļu industriju. Tas ir vēl viens no veidiem, kā iegūt papildus nodokļus un attīstīt to. 2012.gadā datorspēļu industrijas ienākumus lēš 68 miljardu dolāru apmērā. Piesaistot 1 procentu no šī, valsts spētu segt budžeta deficītu un izbūvēt vairākus projektus. Kas jādara, lai piesaistītu šo naudu? Pirmkārt, jāsakārto likumdošana šajā sfērā. Otrkārt, jābūt labai nodokļu politikai, cilvēkiem jābūt apmierinātiem ar apkārtējo vidi.

Nobeigumā gribu teikt, ka pagaidām mēs šajā jomā esam pāris gadus aiz mūsu kaimiņiem, nemaz nerunājot par Zviedriju, ASV vai Vāciju. Taču ar cītīgu darbu un mērķtiecīgu virzīšanos, mēs to spētu panākt 10 gadu laikā. Taču tas ir jādara pēc iespējas ātrāk. Arī citas valstis un pilsētas to vēlas izdarīt, jo par šādiem ienākumiem dažas valstis var tikai sapņot.

Iet atpakaļ