Mūsu cilvēki

Jurijs Strods

Apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK Domes loceklis, Jelgavas pilsētas domes deputāts.

Roberta Zīles blogs

Dzintara Rasnača mājaslapa

Romāna Naudiņa mājaslapa

Latvijas Okupācijas muzejs

Baibas Brokas uzruna NA kongresā: Latviešiem ir un būs spēks un teikšana savā valstī

10.03.2013 13:40

Baiba Broka Nacionālās apvienības kongresā. Foto: HDL

Nacionālās apvienības Rīgas domes priekšsēdētāja amata kandidātes Baibas Brokas uzruna apvienības kongresā 2013.gada 9.martā.

Runa videoierakstā

Cienījamās dāmas, godātie kungi, kolēģi, draugi, cīņu biedri, latvieši visā Latvijā un latvieši emigrācijā - Īrijā, Anglijā, Norvēģijā, Francijā, Amerikā, Igaunijā!

Stāsta, ka lielajām nācijām palīdz Kosmoss un starptautiskās organizācijas, bet mazo tautu eksistence kaut ko nozīmē tikai viņām pašām...

Visiem ir zināms, ka Latvijā, kā jau demokrātiskā valstī, pastāv partijas un ir profesionāli politiķi. Mums Latvijā ir tādas partijas un politiķi, kas akli skatās mutē Briselei. Un mums ir arī tādas partijas un politiķi, kas profesionāli skatās mutē Maskavai.

Bet tāda "mutē skatīšanās politika" ir kaitīga. Tās rezultātā sabiedrība kļūst apātiska, zaudē ticību valstij un nacionālās identitātes sajūtu.

Beigu beigās daudzi latvieši nonāk smagas izvēles priekšā. Katru gadu tūkstošiem ģimeņu dodas emigrācijā. Daudzi aizbrauc uz neatgriešanos.

Nacionālā apvienība mūsu politiskajām partnerēm valdības koalīcijā to ir norādījusi neskaitāmas reizes - Nacionālai apvienībai ir rīcības plāns demogrāfisko problēmu risināšanai.

Diemžēl, mūsu koalīcijas partneri vēl pilnībā neapzinās samilzušo demogrāfisko problēmu nopietnību.

Latvija jau šobrīd pilnās burās ir ierauta sociāldemogrāfiskās katastrofas spirālē.

Latvija zaudē cilvēkus tādā ātrumā, ka, šķiet, mūsu valsts ir smagas karadarbības centrs.

Desmit gadu laikā Latvija ir pazaudējusi 200 000 cilvēku… Eksperti te piebilst: ekonomikā tas nozīmē, ka Latvija ir zaudējusi 100 miljardus latu….

Skatoties tik uz skaitļiem vien, ir skaidrs, kā tā turpināt un visu laist pašplūsmā mēs vairs nedrīkstam.

Latvijai, Rīgai un latviešiem visā pasaulē jau no vakardienas ir eksistenciāli vajadzīgs drosmīgs un pārliecinošs ilgtermiņa politiskais piedāvājums, kas ir nacionāls pēc būtības un saimnieciski racionāls pēc satura. Visas Latvijas mērogā.

Rīga - ir īpaši svarīga.

Un te es runāju par Latvijas pamatnācijas vērtībām un kultūru, par nacionālās tautsaimniecības īpašo statusu Rīgā. Par jaunām darba vietām Rīgā - arī tiem jauniešiem, kas nezina krievu valodu. Par atbalstu latviešu uzņēmējiem, kas iekaro eksporta tirgu. Lai minam te - informāciju tehnoloģiju biznesu, pārtikas rūpniecību, radošās industrijas.

Es runāju par atbalstu pensionāriem Rīgā un visā Latvijā, kas ir pelnījuši cienīgas vecumdienas. Es runāju par atbalstu latviešu ģimenēm ar bērniem un visiem cilvēkiem, kas ir mūsu valsts patrioti un izlēmuši saistīt savu likteni ar Latviju, par spīti visam.

Latvija nedrīkst pazaudēt nevienu bērnu. Katrs bērns ir svarīgs.

Nacionālās Apvienības vadītā Rīga būs labklājības pilsēta, kurā visi bērni, neatkarīgi no vecāku materiālās rocības, saņems kvalitatīvu izglītību latviešu valodā un bezmaksas veselības aprūpi.

Tas ir mūsu lielais mērķis.

Izglītota un vesela jaunā paaudze ir Latvijas lielā stratēģiskā priekšrocība.

Latvijai un Rīgai mēs izstrādāsim ilgtermiņa politisko stratēģiju. Mēs nodrošināsim, ka Rīga beidzot kļūst par visas pasaules latviešu galvaspilsētu, ka rīdzinieka statuss ir ekonomiskā izdevīguma un lepnuma objekts.

Latvijas sabiedrībai ir vajadzīgs re-emigrācijas plāns Rīgai! Mūsu vadībā Rīga veidos ciešu saikni ar latviešu diasporu visā pasaulē - aicinot latviešus atgriezties uz Rīgu vai liekot lietā ārvalstīs dzīvojošo latviešu pieredzi un ietekmi.

Mūsu Rīga būs visas pasaules latviešu galvaspilsēta, kur ieplūst un īstenojas visas pasaules latviešu labākās idejas.

Lai kurā vietā mēs šobrīd apstākļu sakritības un valdības kļūdu dēļ nebūtu nonākuši - zemnieku saimniecībā Īrijā, zivjaudzētavā Norvēģijā, veikalā Londonā…

Lai kur mēs šobrīd neatrastos - ne mirkli neaizmirsīsim, ka esam latvieši un ka mūs vieno Lielā Ideja par neatkarīgu, stipru, pārtikušu un brīvu Latviju.

Mēs, latvieši, esam viesmīlīga tauta. Bet uz galvas kāpt sev neļausim nevienam. Iespējams, kādam lielas nācijas pārstāvim to ir grūti saprast, bet sarežģītajā mūsdienu pasaulē maza tauta var izdzīvot vienīgi tad, ja tai ir principiāli nelokāma stāja nacionālajos jautājumos.

Kamēr vien pastāvēs Latvija - Latvijā un Rīgā latvieši runās savā valodā - latviešu valodā. Latvijā un Rīgā visi godās latviešu kultūras tradīcijas un nacionālos simbolus. Latvijā un Rīgā godās latviešu karavīru piemiņu.

Tās ir simboliskas vērtības, par kurām mums ir jāiestājas ik brīdi.

Starptautisko saistību dēļ, mums šobrīd nākas upurēt būtisku nacionālo simbolu, mūsu nacionālo valūtu - latu.

Tas ir milzu kompromiss. Es atbalstu Latvijas integrāciju Eiropā, bet mēs nedrīkstam būt pavirši vai nevērīgi pret Latvijas nacionālajām interesēm un Latvijas identitātei svarīgiem simboliem.

Es gribu pievērst jūsu uzmanību tā saucamās "lienošās okupācijas" riskiem.

Es gribu te atgādināt, kādēļ cīņa par latviešu nācijas pastāvēšanu patlaban ir īpaši svarīga.

21.gadsimtā - okupācijai ir daudzas sejas. Tā var būt brutāli fiziska un to latviešu tauta pazīst.

Bet okupācijai ir vēl viens paveids - mentālā okupācija.

Tā ir okupācija bez šaujamieroču lietošanas. Tā nāk lēni, slēpdamās. Ar viltu, naudu, glaimiem, ar cukuru uz mēles. Tā sūcas pa gāzes vadiem un pa kārtējām "pozitīvisma kampaņām" televīzijā.

Kā apziņas parazīts - "lienošā okupācija" vispirms pārņem cilvēku prātus, bet pēc tam pakļauj arī fiziski.

Ja Latvijas sabiedrība nenovērtēs draudošās briesmas - krasu latviešu dzimstības samazināšanos un emigrāciju no vienas puses, un "lienošo okupāciju" un rusifikācijas draudus no otras, tad latviešu valodas atmiršana un latviešu valsts pastāvēšanas beigas būs tikai laika jautājums.

Kā draudošu signālu es vēlos atgadināt faktu, ka Nacionālās apvienības izstrādātais demogrāfijas problēmu risināšanas plāns neguva gaidīto atbalstu Saeimā un valdībā.

Jā, mēs budžetā izcīnījām māmiņu algas, bet tā ir tikai maza saujiņa no tā, kas Latvijas pastāvēšanai ir nepieciešams.

Diemžēl, mūsu koalīcijas partnerus valdībā nodarbina viss kas cits, izņemot Latvijas pamatnācijas eksistenciālos, stratēģiskos jautājumus.

Tagad par Rīgu

Vai Rīga ir latviešu pilsēta? Vai Rīga ir visu latviešu galvaspilsēta?

Tik tālu mēs esam nodzīvojušies, ka Rīgu pārvalda interfrontes idejiskie mantinieki, kuriem "uzspļaut" uz latviešu tradīcijām un vērtībām. Viņi apzināti darbojas pretēji latviešu nacionālajām interesēm.

Rīgas krēslos sēž prokremliski spēki, kas balso pret latviešu valodu.

Fakti runā paši par sevi:

 • Hronisks vietu trūkums tieši latviešu bērnudārzos Rīgā, kamēr krievu bērnudārzi stāv pustukši. Zīmīgi, ka latviešu ģimenes saņem oficiālus uzaicinājumus laist savus bērnus krievu dārziņos...
 • Rīgas dome neizrāda nekādu iniciatīvu ēku siltināšanā, tādējādi saglabājot lielos maksājumus par siltumu un palielinot Latvijas atkarību no Krievijas un Gazprom monopola, kamēr citur pasaulē, pateicoties slānekļa gāzes ieguvei, gāzes cenas krīt.
 • Atbalsta trūkums jauniešu interešu izglītībai Rīgā.
 • Ciniska smadzeņu skalošana medijos.
 • Krievu popzvaigžņu lielkoncerti 18.novembrī jau vairākus gadus pēc kārtas.
 • Bezdarbība Rietumu investoru piesaistē, pretstatā austrumu naudas ieplūšanas veicināšanai.
 • Rīgas mēra lepošanās ar panākumiem tā saucamo "uzturēšanās atļauju" piešķiršanā…
 • Rīgas patreizējās vadības saimnieciskā nolaidība, kuras trāpīgākais piemērs ir Rīgas Namu miljonu nospēlēšana biržā un visu laiku bedrainākais pavasaris Rīgas ielās...

Pirms četriem mēnešiem Nacionālā apvienība piedāvāja mūsu valdības partnerēm, Vienotībai un Zatlera partijai, vienoties par latviešu sabiedrībai principiāli svarīgu uzstādījumu, ka nekādos apstākļos mēs nesadarbosimies ar Saskaņas centru, Lindermana partiju un citiem neatkarīgai Latvijai naidīgiem spēkiem.

Manuprāt, tā ir laba iespēja, lai cilvēki pārliecinātos par mūsu partneru patieso attieksmi pret nacionālajiem jautājumiem.

Vai ir saņemta skaidra atbilde? No Vienotības? No Zatlera?

Kā jūs domājat?

Nē, nav.…

Es neesmu diplomāte un teikšu to, ko domāju. Mani nepārliecina tādas partijas, kuru līderi ar vienu muti nostiprina Gazprom monopolu Latvijā, bet tai pašā laikā ar otru, pēkšņi ir kļuvuši par vislielākajiem latviskuma nesējiem. Kuru gan viņi grib piemānīt? Latviešu vēlētājs ir gudrs. Tādēļ es prognozēju, ka daudziem divkošiem politiskajās partijās un viņu kuratoriem šo vēlēšanu rezultāts būs nepatīkams pārsteigums.

Tas nevienam vairs nav noslēpums, ka šobrīd galvenās lomas spēlējošiem poliskajiem aktieriem no Vienotības un Zatlera partijas latviskums ir tikai socioloģiski aprēķināta maska jeb polittehnoloģisks paņēmiens vēlētāju balsu zvejošanai.

Turpretim, mums, Nacionālajai apvienībai un latviešiem visā pasaulē nacionālā ideja ir svēta un neaizskarama.

Nacionālā apvienība ir partija, kurā apvienojušies Latvijas patrioti ar skaidru nacionālo vīziju un gribasspēku. Ar jaunības degsmi, ar enerģiju un apņēmību.

Nacionālā apvienība līdz pēdējam elpas vilcienam aizstāvēs latviešu intereses Latvijā, Rīgā un citur pasaulē!

Es aicinu visus nacionāli domājošos Latvijas patriotus: balsosim par Nacionālo apvienību Rīgā un visā Latvijā!

Mani mīļie kolēģi! Ar lielu cieņu novērtēju, ka esat mani izvirzījuši par Nacionālas apvienības Rīgas saraksta līderi. Es attaisnošu šo uzticību un ieguldīšu savas zināšanas, enerģiju un profesionālo pieredzi visu rīdzinieku, visu latviešu interešu labā.

Latviešiem ir un būs spēks un teikšana savā valstī.

Tagad konkrēti par Nacionālās apvienības Rīcības programmu Rīgai

Galvenie jautājumi ir trīs:

 1. LATVIEŠU VALODA RĪGĀ;
 2. Iniciatīva "KATRS BĒRNS IR SVARĪGS";
 3. RĒĶINU SAMAZINĀŠANAS PLĀNS.

Vispirms, tie ir jautājumi, kas ir eksistenciāli svarīgi latviešu ģimenēm un bērniem. Lai minam galvenos:

 1. Rīgas bērnudārzi būs tādi, kur skanēs latviešu valoda un mācības tajos būs latviešu valodā. Viennozīmīgi. To mēs izdarīsim 2 gadu laikā. Tas būs fundamentāls ilgtermiņa ieguldījums, kas nostiprinās latviešu valodas pozīcijas arī skolās, augstskolās un valstī kopumā. Vienlaikus mēs palielināsim bērnudārzu darbinieku algas.
 2. Skolas - brīvas no narkotikām. Fakti ir kliedzoši. Vismaz 24% skolnieku ir pamēģinājuši narkotikas. Fakts, ka narkotikas atrod ceļu pie skolniekiem ir kārtējā patreizējās Rīgas domes neizdarība. Mēs atjaunosim "Rīgas atkarību profilakses centra" darbību.
 3. Veseli bērni. Skaitļi liecina,ka bērnu veselības stāvoklis pasliktinās. Piemēram, katram septītajam bērnam ir konstatētas sirds aritmijas problēmas. Koriģējošā vingrošana ir ieguvusi stabilas pozīcijas skolas stundu sarakstā…
  Regulārs bērnu veselības monitorings un vecāku informēšana par bērna veselības stāvokli ir stratēģiski svarīgs uzdevums. Katram bērnam Rīgā mēs nodrošināsim pilnu veselības pārbaudi - reizi gadā bez maksas.

Tālāk.

Dzīvošanas izmaksas Rīgā ir neprātīgi augstas. Siltums, elektrība, īpašuma nodokļi, cenas... viss draud iegriezties neapturamā cenu pieauguma virpulī.

Ne tikai vientuļie pensionāri un daudzbērnu ģimenes, bet arī skolotāju, mediķu, policistu ģimenes, lielākā sabiedrības daļa ar grūtībām spēj savilkt kopā galus, it īpaši - ziemas sezonā.

Bet Nacionālajai apvienībai ir rīcības plāns, kā samazināt rīdzinieku rēķinus. Svarīgākie punkti šajā Rēķinu Samazināšanas plānā:

 1. Mēs atrisināsim juridisko problēmu starp dzīvokļu īpašniekiem un zemes īpašniekiem jeb tā saucamo "piespiedu nomas" situāciju. 80 000 dzīvokļu īpašnieku un viņu ģimenes Rīgā šobrīd cieš no absurda, ka zeme zem daudzdzīvokļu mājām pieder citam īpašniekam. Un šī zemes īpašnieka noteiktie maksājumi ir nesaprotami un netaisnīgi. Nacionālā apvienība Tieslietu ministrijā ir izstrādājusi nepieciešamos grozījums likumos. Tālākā virzība ir atkarīga no valdības, Saeimas un Rīgas domes sadarbības.
 2. Siltuma lietas. Mēs sāksim uzreiz ar pašvaldībai piederošo dzīvojamo ēku siltināšanu. 4300 dzīvojamās mājas jeb vairāk nekā puse no Rīgas dzīvojamā fonda, ir Rīgas domes pārziņā!!! Nosiltināts nav nekas, lai gan tieši šīm celtnēm, kas būvētas padomju okupācijas laikā, siltināšana ir vajadzīga vispirmām kārtām.

  Patlaban, no Rīgas domes siltināšanas jautājumā staro vienaldzība un arogance kvadrātā. Tālāk par savstarpēju mērīšanos ar daiļrunību medijos par to, kurš ir atbildīgs par neizdarību, ne Rīga, ne atbildīgais ministrs valdībā nav ticis.

  Pēc mūsu uzvaras Rīgas domes vēlēšanās, mēs uzdosim atbildīgajām Rīgas domes struktūrvienībām izstrādāt standartizētus siltināšanas projektus standarta ēkām (piemēram, 119.sērijai, 602.sērijai…), radikāli vienkāršojot siltināšanas projektu saskaņošanu un samazinot siltināšanas projektu izmaksas un īstenošanas laiku.
 3. Par valsts un pašvaldības kopuzņēmumu "Rīgas Siltums".

  Tas ir bēdīgs piemērs sakāmvārdam, kas pazīstams kopš padomju kolhozu laikiem - "kopus cūka nebarojas". "Rīgas Siltums" ir kopīpašuma forma - valsts un pašvaldība - kas, vienkārši sakot, nestrādā.

  Mans piedāvājums - "Rīgas Siltuma" valsts daļas pārņem Rīgas dome. Tad Rīgas Siltums piederēs rīdziniekiem un uzņēmums strādās iedzīvotāju labā. Piemēram, visiem iedzīvotājiem, kas to vēlas, mēs nodrošināsim iespēju norēķināties pēc izlīdzinātā maksājuma principa un darīt to bez starpniekiem.

  "Rīgas Siltums" ir serviss rīdziniekiem un par tā darbības kvalitāti un siltuma cenu ir jāatbild Rīgas domei.

Vēl trīs lietas no Nacionālās apvienības Rīcības programmas Rīgai, kuras es gribētu akcentēt:

 1. Iebraucējiem, kas pērk nekustamos īpašumus, lai iegūtu uzturēšanās atļaujas Latvijā, būs jāmaksā būtiski lielāks NĪN.
 2. Kā zināms, Rīgas Brīvosta aizņem 8% no Rīgas teritorijas. Brīvostā un ar to saistītajos uzņēmumos strādā vairāk nekā 20 000 rīdzinieku. Brīvostas nozīme Rīgas ekonomikā ir milzīga. Precīzāk sakot - tā varētu būt milzīga...

  Diemžēl, patlaban Rīgas Brīvosta ir kārtējais piemērs faktam, ka valsts un pašvaldības kopīga pārvaldīšana nestrādā. Sausais atlikums rīdziniekiem no Brīvostas darbības ir vienīgi putekļi un piesārņojums. Es saprotu, ka tas var izsaukt lielu pretestību no atsevišķām aprindām, bet es esmu par izmaiņām Ostu likumā. Mēs mainīsim Brīvostas juridisko statusu un pārņemsim Rīgas Brīvostu pilnīgā Rīgas pārvaldībā. Tikai tad Rīgas Brīvosta strādās rīdzinieku labā. Tā pelnīs un peļņu ieskaitīs Rīgas budžetā.
 3. Nacionālās Apvienībās vadītā Rīgas dome nodrošinās sadarbību ar valdību un uzņēmējiem.

Rīgai būs gan Modernās mākslas muzejs, gan jauna koncertzāle, gan stadions, gan arī sakārtotas atpūtas vietas ģimenēm, peldvietas, rotaļu laukumi, celiņi velosipēdistiem - katrā Rīgas apkaimē.

Cilvēkiem ar īpašām vajadzībām - Rīgā būs nodrošināta piekļuve visām ikdienā svarīgajām kultūras un sadzīves vietām, ne tikai pašvaldības iestādēm.

Rīgā būs jaunas, modernas, eksportspējīgas ražotnes un līdz ar to - labākās darba iespējas visā Baltijas reģionā.

Daudzos gadījumos - tie ir liela mēroga projekti un to īstenošanai ir nepieciešama normāla valdības, uzņēmēju un Rīgas domes sadarbība.

Es ticu, ka pēc šīm Rīgas domes vēlēšanām Rīga kļūs par vietu, no kuras latvieši īsteno mūsu tautas tiesības uz varu un pārvalda Latviju.

Rīga - tie būs latviešu bērnudārzi, skolas, studijas un bezmaksas veselības aprūpe visiem bērniem, neatkarīgi no viņu vecāku materiālajām iespējām.

Rīga - tas būs Latvijas nacionālās tautsaimniecības atdzimšanas sākums.

Rīga - tā būs ikviena latvieša drošība par nākotni.

Rīga - tā būs pilsēta, kurā sāksies latviešu dzimstības bums.

Rīga - būs Baltijas reģiona vadošā kultūras un mākslas pilsēta.

Rīga - tas būs svarīgs iemesls, kādēļ latvieši no visas pasaules atgriezīsies uz dzīvi Latvijā.

Vēl tikai daži aktīvas darbības mēneši un visu nacionāli domājušo rīdzinieku atbalsts. Vēl tikai nedaudz pacietības un Rīga būs pilsēta, kurā spēks un teikšana ir latviešiem.

Paldies par uzmanību!

Uzruna videoierakstā

Iet atpakaļ