Mūsu cilvēki

Jurijs Strods

Apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK Domes loceklis, Jelgavas pilsētas domes deputāts.

Roberta Zīles blogs

Dzintara Rasnača mājaslapa

Romāna Naudiņa mājaslapa

Latvijas Okupācijas muzejs

Žaneta Jaunzeme-Grende: Esmu nākusi kalpot

21.10.2011 10:54

Žaneta Jaunzeme-Grende. Foto: TB/LNNK

Saruna Latvijas radio ar Žanetu Jaunzemi-Grendi, kultūras ministra amata kandidāti (saīsināti).

Kāpēc kultūra ir tā joma, kuru esat izvēlējusies vadīt?

Priekšvēlēšanu laikā teicu, un es tiešām tā arī domāju, ka dzimtenes valoda, kultūra un saknes ir ekonomiskās konkurētspējas pamats. Mums ļoti bieži varbūt šķiet, ka biznesa izglītība vai matemātika, vai komunikāciju māksla ir ekonomikas pamatā – jā, tā tas ir, bet šīs zinātnes visā pasaulē ir vienādas, un tā ir tikai mūsu centība tās mācīties. Bet mūsu unikalitāte, tā unikālā konkurences priekšrocība balstās mūsu kultūrā un saknēs.

Jau septiņus gadus, īpaši pēdējos divus, esmu bijusi dziļi kultūrā. Imanta Ziedoņa fondā "Viegli" ar domubiedru grupu esam sākuši veidot Imanta Ziedoņa muzeju. Ir izstrādāta muzeja digitālā versija 3D formātā, kas jau pilotversijā ir aizceļojusi uz skolām. Tā ir digitāla spēle, kā mācīties epifānijas, un tām sekos dzeja un pasakas. Ne tikai Ziedoni var mācīties moderni, arī Vācieti, Raini un Aspaziju. Piedaloties šai procesā, es redzu, cik kultūras cilvēki Latvijā ir talantīgi. Tāpēc aktuāls jautājums ir, kā viņiem palīdzēt atrast naudu, kā nopelnīt naudu, kā veicināt mecenātismu un sponsorēšanu.

Vai tas nozīmē kaut kādu daļu Kultūras ministrijas funkciju nodot privātajam sektoram?

Kultūrtelpu veido cilvēki. Kultūras minists ir tikai ģēniju un talantu koordinators. Ja kāda sabiedriskā vai nevaldības organizācija spētu kādu funkciju veikt sadarbībā ar valsti, piesaistot vēl citas naudas, man šķiet, tas ir ļoti moderni un tālejoši.

Vai ir kāda lieta, ko Jūs noteikti vēlētos izdarīt?

Esmu Nacionālās bibliotēkas atbalsta biedrībā. Sarunā ar Andri Vilku teicu, ka cīņa par bibliotēku ir izcīnīta. Tagad jāsāk domāt par to, kāds būs bibliotēkas saturs. Iedomāsimies, ka mēs 2013.gadā jautājam cilvēkiem uz ielas par to, ko jūs gribētu darīt sestdien, svētdien, un viņi atbildētu, ka gribētu aiziet uz bibliotēku, jo tur ir interesanti pasākumi, modernas tehnoloģijas, ka tur var sastapt Latvijas identitāti, kultūru, ka tur ir koncerti, sarunas, diskusijas.

Tai pat laikā valdības deklarācija ir būtiski savādāka nekā citās reizēs – ir runa par jomu, nevis ministriju darāmajiem darbiem. Šeit ir runa par kutūrtelpas veicināšanu – gan bibliotēku, gan Dziesmu svētkiem, gan identitāti – visu to, ko var labu izdarīt nākošajos trijos gados. Šāds deklarācijas dalījums pa jomām aicina ministrus uz plašu savstarpēju sadarbību.

Kāda būs realitāte? Konsolidācija turpinās.

Ir skaidrs, ka aizdevumu programma jāpabeidz. Naudas šodien vairāk nebūs. Ir jāmeklē visi veidi, kā naudu paņemt no mecenātisma, sponsoriem, cita veida aktivitātēm, Eiropas fondiem, sadarbībā ar citiem. Ja apstiprinām, ka 30% iedzīvotāju nemaksā nodokļus, viņi nemaksā par savu kultūru, par savu veselību un izglītību. Tomēr ja gribam būt kulturāla valsts, tad lietas, kas saistītas ar morāliem aspektiem un vērtībām, ir ļoti svarīgas. Es ceru, ja valdība demonstrēs sabiedrībai, ka tā kalpo Latvijas tautai, tad agrāk vai vēlāk iedzīvotāji nodokļus maksās. Un tāpēc tas uzdevums jaunajai valdībai ir tieši vārdā "kalpot". Ja es runāju par sevi, es pret šo amatu, pret šo situāciju izturos kā pret kalpošanu – es esmu nākusi kalpot.

Radio intervijā minētas atsauces: Ir.lv - Šišons vairs nevar klusēt par KM strausa politiku.

Iet atpakaļ