Mūsu cilvēki

Dzintars Rasnačs

Apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK Valdes loceklis, 11. Saeimas deputāts, Saeimas sekretārs.

Roberta Zīles blogs

Dzintara Rasnača mājaslapa

Romāna Naudiņa mājaslapa

Latvijas Okupācijas muzejs

Valdības atbalsts demogrāfijai izšķirs Nacionālās apvienības viedokli 2013. gada budžeta sakarā

19.09.2012 11:09

Nacionālās apvienības VL! – TB/LNNK (NA) līdzpriekšsēdētāji uzskata, ka demogrāfijas risinājumiem ir jābūt valdības prioritātei, kas atspoguļojas valsts budžetā. Šis jautājums Nacionālai apvienībai būs izšķirošs, lemjot par atbalstu nākamā gada budžetam.

NA līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars: „Ja valdībai būtu jārod līdzekļi, lai glābtu kādu banku vai ieguldītu naudu aviokompānijā, finanšu ministrijai izdotos atrast krietni lielākus līdzekļus. Dzimstības atbalsta piedāvājums ir Nacionālās apvienības absolūta prioritāte 2013. gada budžetā, par ko jau savlaicīgi esam brīdinājuši koalīcijas partnerus. Valdības atbalsts demogrāfijas piedāvājumiem izšķirs to, vai Nacionālā apvienība balsos par 2013. gada budžetu.”

NA līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš: „Ministru Prezidentam un finanšu ministram beidzot ir skaidri jāpauž savs viedoklis par to, vai demogrāfijas jautājumu risināšana ir viņu prioritāte. Nacionālā apvienība ir nākusi ar skaidru piedāvājumu, kas pēc ekspertu domām būtu nozīmīgs atbalsts dzimstības veicināšanā. Ja šo prioritāti neatbalstīsim, tad visas pārējās prioritātes ar laiku kļūs liekas."

Nacionālās apvienības demogrāfijas risinājumu piedāvājuma kopējās izmaksas 2013. gada budžetā sastāda 31,6 miljonus Ls.

Nacionālā apvienība: demogrāfijas prioritātei jāatspoguļojas budžetā

Nacionālā apvienība „Visu Latvijai!” – TB/LNNK uzskata, ka nepieciešams nekavējoties iestrādāt gan 2013. gada, gan 2013. – 2015.gadu budžetos sistēmiskus demogrāfijas risinājumus.

Latvija noveco, un iedzīvotāju skaits katastrofāli sarūk – samazinās bērnu dzimstība un ģimenes ar bērniem aizceļo. Mēs piedāvājam demogrāfijas risinājumus no deklaratīvas prioritātes beidzot pārvērst reālā valdības prioritātē, kas atspoguļojas valsts budžetā. Šis jautājums Nacionālai apvienībai būs izšķirošs, lemjot par atbalstu nākamā gada budžetam.

Ņemot vērā valdības pieņemtos lēmumus, speciālistu un nevalstisko organizāciju ieteikumus, Nacionālā apvienība aicina koalīcijas partnerus vienoties par būtiskiem soļiem demogrāfijas jautājuma risināšanā.

Jāpalielina minimālā māmiņalga

Lai nodrošinātu pienācīgu atbalstu jaunajām ģimenēm, Nacionālā apvienība piedāvā, noteikt minimālo vecāku pabalstu jeb māmiņalgu 70 % apmērā no valsts noteiktās minimālās algas līdz bērna pusotra gada vecumam (šobrīd attiecīgi – 140 Ls no 200 Ls minimālās algas). „Šīm pārmaiņām varētu noteikt pārejas periodu no 2013. gada 1.jūlija, kad māmiņalga būtu 50% no valsts noteiktās minimālās algas, taču, sākot ar 2014.gadu, māmiņalgas jāizmaksā pilnā apmērā,” norāda I.Parādnieks, piebilstot, ka plānotie izdevumi māmiņalgu palielināšanai valsts budžetā būtu aptuveni 10,5 miljoni Ls.

Māmiņaalgas un bērna kopšanas pabalsts līdz bērna pusotra gada vecumam

Savukārt lai vecākiem būtu iespēja jaundzimušo aprūpēt mājās līdz brīdim, kad tiek nodrošināta vieta pirmskolas izglītības iestādē, māmiņalga un bērna kopšanas pabalsts ir jānodrošina līdz bērns sasniedz pusotra gada vecumu. Sākot no 2013.gada 1.jūlija māmiņalgas apmērs no bērna gada līdz pusotra vecumam būtu 50 % no bērna pirmajā gadā aprēķinātā, no 2014.gada 1.janvāra – 70% un no 2015.gada 1.janvāra – pilnā 100% apmērā. Šī atbalsta pasākuma plānotie izdevumi 2013.gada valsts budžetā ir 5,7 miljoni Ls.

Mērķa maksājums katram pirmskolas vecuma bērnam par bērnudārzu vai auklīti

Kā vēl vienu atbalsta pasākumu kompleksa sastāvdaļu I.Parādnieks norāda nepieciešamību, sākot jau ar 2013.gada 1.septembri, katru bērnu vecumā no pusotra līdz septiņiem gadiem nodrošināt ar valsts garantētu mērķa maksājumu (27-30 Ls mēnesī), kuru noteiktā kārtībā vecāki varēs izmantot pašvaldības, privātas pirmskolas izglītības iestādes vai cita veida bērna pieskatīšanas pakalpojuma apmaksai. Šī pasākuma izdevumi 2013.gada valsts budžetā būtu aptuveni 7,7 miljoni Ls.

Nodokļu atvieglojumi par apgādājamo bērnu

I.Parādnieks uzskata, ka no 2013.gada 1.jūlija, ir jāpalielina neapliekamais minimums par katru apgādājamo bērnu par 20 Ls. Izdevumi 2013.gada valsts budžetā šim atbalsta pasākumam sastādītu aptuveni 5,1 miljonu Ls.

Jauno ģimeņu atbalsta programma mājokļa iegādei

Nacionālā apvienība piedāvā realizēt jauno ģimeņu atbalsta programmu mājokļa nodrošināšanai, uzsākot pirmās iemaksas par mājokli projektu sadarbībā ar komercbankām. Paredzot, ka 2013.gadā kopējais programmas apjoms varētu būt 10 miljoni Ls, izdevumi 2013.gada valsts budžetā būtu 2,5 miljoni Ls.

NĪN atlaide daudzbērnu ģimenēm

„Lai atbalstītu daudzbērnu ģimenes un lai motivētu cilvēkus kļūt par vecākiem vēl kādam bērnam, jāīsteno valdībā jau pieņemtais lēmums – jāpiemēro Nekustamā īpašuma nodokļa atlaide 50 % apmērā gan par īpašumā esošo nekustamo īpašumu, gan īrētu apdzīvojamo platību,” uzskata I.Parādnieks, norādot, ka uzsākot šī atbalsta pasākuma īstenošanu no 2013.gada 1.janvāra, izdevumi 2013.gada budžetā būtu 100 tūkstoši Ls.

Nacionālās apvienības demogrāfijas risinājumu piedāvājuma kopējās izmaksas 2013. gada budžetā sastāda 31,6 miljonus Ls.

Informāciju sagatavoja L.Ozoliņa, Nacionālās apvienības preses sekretāre

Iet atpakaļ