TV3 veidots sižets apmelo Dzintaru Rasnaču Valsts prezidenta vēlēšanu dienā

06.06.2011 14:26

Apvainojumu lavīnu plašsaziņā izraisījis „TV3” ziņu veidotais sižets, ka tās operators vakar piefiksējis prezidenta amata kandidāta Andra Bērziņa sarunu, kas metot ēnu uz ievēlēšanas procesu un ļaujot domāt par kādu vienošanos prezidenta vēlēšanās.

Ierakstā redzams, kā Andris Bērziņš, sēžot līdzās Aivaram Dronkam, vaicā: "Kā ar ‘Saskaņas’ puikām? Normāli, ja? Un kā ar [Dzintaru] Rasnaču (VL-TB/LNNK)? Arī normāli?”. Operatora filmētajā sižetā nav noprotams, ne par ko runā Bērziņš ar Dronku, ne arī, kad saruna ierakstīta - tiek izplatīta versija par balsu pirkšanu.

Visdrīzāk sižets filmēts pirmajā pārtraukumā vai īsi pirms tā - no plkst.10.20 līdz 11.00. Nekādas pirmās balsošanas kārtas vēl nav bijis, kā samiksēts sižetā. Aptuveni laikā no plkst.10.00 līdz 10.25 prezidenta amata kandidāts Bērziņš bija izgājis no sēžu zāles, un līdz ar to viņš varēja nedzirdēt, ko debatēs runā deputāti Sergejs Mirskis (SC), Valērijs Agešins (SC), Jānis Ādamsons(SC) un Dzintars Rasnačs (VL-TB/LNNK), pēdējie runātāji pirms pārtraukuma plkst.10.30.

Komentējot notikušo Dz. Rasnačs uzsver: „Tik daudz samazgu gan es uz savas galvas sen neesmu saņēmis, bet es īsumā varu pateikt – vakardienas TV3 sižets ir spilgts dzeltenās žurnālistikas paraugs. Saruna starp prezidenta amata kandidātu Bērziņu un Dronku notika pirmajā partraukumā starp 10.30 un 11.00, pēdējie debatētāji bija no Saskaņas centra Mirskis, Agešins un Ādamsons, no „Visu Latvijai! – Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” Rasnačs. Šos debatētājus prezidenta kandidāts nevarēja dzirdēt, tāpēc, ka viņš bija ārpus zāles. Tas ir fiksēts arī stenogrammā, ka es piezīmēju, ka viņš ir ārpus zāles. Sižetā, savukārt, bija pārveidots, ka šī saruna bija notikusi starp vēlēšanu kārtām, un tas ir Vaira Stašāna darbības stils jau no seniem laikiem, un man šķiet, ka vienreiz žurnālisti paši savā ētikas pasākumā sodīs šādus žurnālistus par šādiem sižetiem.”

Arī deputāts Aivars Dronka (portālā DELFI) ir paudis sašutumu par "TV3" ziņās parādīto sižetu, kurā nofilmēta viņa saruna ar Andri Bērziņu, jo tā esot izrauta no konteksta. Žurnālistu piefiksētie vārdi bijuši no sarunas par debatēm, kas notikušas vēl pirms aizklātās balsošanas, jo tieši pirms tam debatēs runājuši "Saskaņas centra" deputāti un Dz.Rasnačs, kurš turklāt no tribīnes aizrādījis, ka prezidenta kandidāts Bērziņš neatrodas zālē. Dronka uzsvēra, ka žurnālistu piefiksētie vārdi par "Saskaņas centru" un deputātu Dzintaru Rasnaču (VL-TB/LNNK) bijuši daļa no sarunas par debatēm, kurā abi deputāti apsprieduši notikumus Saeimas sēžu zālē, kamēr Bērziņš no tās bijis uz laiku izgājis. "Es viņam arī atbildēju, ka SC norunāja normāli, bet Rasnačs neko labu nepateica," stāsta Dronka, kurš ir neizpratnē, kāpēc televīzija neparādīja visu sarunu, bet fragmentu, kur no konteksta nevarot saprast, par ko ir runa, lai gan "viņi mūs tur vēl ilgi filmēja".

Arī pats Andris Bērziņš apstiprinājis Aivara Dronkas teikto, ka viņi pārsprieduši to deputātu (tajā skaitā Dz.Rasnača) debates Saeimas tribīnē, kuru laikā Bērziņš nav atradies Saeimas sēžu zālē.

Skatīties sižetu TV3 arhīvā.

Iet atpakaļ