Mūsu cilvēki

Dzintars Rasnačs

Apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK Valdes loceklis, 11. Saeimas deputāts, Saeimas sekretārs.

Roberta Zīles blogs

Dzintara Rasnača mājaslapa

Romāna Naudiņa mājaslapa

Latvijas Okupācijas muzejs

Roberts Zīle: Strasbūras sesiju skaita nesamazināšana liecina par dažu ietekmīgu valstu politisko divkosību

19.01.2013 21:20

Strasbūra, 17. janvāris: Eiropas Parlaments vakar apstiprināja atgriešanos pie 12 Strasbūras plenārsesijām gadā, likvidējot pēc Eiropas Konservatīvo un reformistu grupas (ECR ) ierosinājuma pērn ieviesto praksi divas septembra plenārsesijas novadīt vienā nedēļā, tā samazinot Parlamenta pārbraucienu skaitu no Briseles uz Strasbūru no 12 līdz 11 reizēm gadā. Pēc ECR aprēķiniem, tas vien ļautu ietaupīt 15 miljonus eiro un novērstu 1600 tonnu ogļskābās gāzes izmešu nonākšanu atmosfērā.

“Eiropas Parlamenta 12 plenārsesiju novadīšana Strasbūrā pagaidām diemžēl ir neizbēgama parādība, ko savulaik ES dibināšanas līgumos ielobēja Francija. Izmisīgā cīņa pat pret Parlamenta faktisko pārbraucienu skaita samazināšanu skaidri rāda šī “ceļojošā cirka” atbalstītāju patiesos nolūkus – panākt maksimālu līdzekļu izņemšanu no ES budžeta, kas Strasbūras pārbraucienos faktiski tiek tērēta Francijas Elzasas reģiona veikalnieku, viesnīcu nozares, sabiedriskā transporta un citu biznesu atbalstam. Šie pārbraucieni vien ES budžetam gadā izmaksā 180 miljonus eiro, nemaz nerunājot par Parlamenta ēku Strasbūrā uzturēšanu. Dažu ieinteresētu un ietekmīgu valstu – pirmkārt, Francijas, bet arī Vācijas un Luksemburgas – cīņa pret jebkuriem mēģinājumiem šo šķērdēšanos ar ES nodokļu maksātāju naudu samazināt laikā, kad oficiāli tiek sludināta taupības politika, nav nekas cits kā politiskā divkosība”, atzīst Parlamenta deputāts Roberts Zīle.

Eiropas Parlamenta vakardienas lēmums izriet no ES Tiesas pērnā gada 13.decembra lēmuma, kurā tā apmierināja Francijas un Luksemburgas iesniegto prasību, par jaunā – saīsinātā plenārsesiju grafika atcelšanu. Tiesa paziņoja, ka visām divpadsmit Parlamenta “parastajām plenārsēdēm” ir jābūt vienāda garuma, un vienīgi dalībvalstis var lemt par izmaiņām šajā jomā.

Kā uzsver R. Zīle, “cīņa par Strasbūras plenārsesiju izdevumu samazināšanu gan nav galā. ECR grupa šobrīd strādā pie citu iespēju, kā mainīt plenārsesiju kalendāru, juridiskas izvērtēšanas. Mūsu galamērķis, protams, ir viena Eiropas Parlamenta mītnes vieta, taču kaut vai neliela Strasbūras pārbraucienu izdevumu samazināšana būtu svarīgs solis uz sabiedrības uzticības palielināšanu ES institūcijām”.

Iet atpakaļ