Roberts Zīle: Jaunajai valdībai noteikti jārisina jautājums par gāzes tirgus liberalizāciju

23.09.2011 16:28

Eiropas parlamenta deputāts Roberts Zīle LR1 raidījumā "Krustpunktā" sarunā ar Aidi Tomsonu un enerģētikas ekspertu Juri Ozoliņu pauda viedokli, ka jautājumā par Latvijas atkarības mazināšanu no viena piegādātāja gāzes jomā, respektīvi no "Gazprom" monopoļstāvokļa, pārāk liela uzmanība tikusi pievērsta tam, kurā no Baltijas valstīm tiks būvēts sašķidrinātās gāzes termināls. Šis ir otrās kārtas jautājums. Kā norādīja Zīle, primāri potenciālam investoram un konkurējošam gāzes piegādātājam jābūt skaidrībai par to, ka tas ir pilnīgi vienādos nosacījumos ar "Gazprom" attiecībā uz esošo gāzes cauruļvadu izmantošanu.

Šobrīd cauruļvadi pieder "Latvijas gāzei", kur 50% akciju pieder Krievijas "Gazprom" un "Itera". Cauruļvadu infrastruktūras atdalīšana no "Latvijas gāzes", citiem vārdiem, gāzes tirgus liberalizācija ir priekšnosacījums konkurences radīšanai. Juris Ozoliņš to salīdzināja ar iespēju braukt pa lielceļu, uz kura katrs ar vienādiem nosacījumiem var izvēlēties uzbraukt vai nobraukt. Eiropas Savienībā (ES) šī ir kļuvusi vispārēja prakse.

Atbildot uz jautājumu, vai "Latvijas gāze" (LG) būtu gatava cauruļvadu atdalīšanai, LG pārstāvis Vinsents Makaris atbildēja izvairīgi, norādot, ka bez reālām konkurences iespējām infrastruktūras atdalīšana tikai radīs desmit miljonu izmaksas, kas gulsies uz patērētāju pleciem. Roberts Zīle savukārt uzsvēra, ka šis nav derīgs arguments, jo liberalizācija perspektīvā ir vienīgais ceļš konkurences nodrošināšanai un tiek īstenota visās ES nozarēs. Ģeopolitiski nākošie trīs gadi Latvijai ir svarīgs laiks, un jaunajai valdībai arī gāzes tirgus liberalizācijas jautājumā ir jāparāda, ka valsts turpina savu integrāciju ES.

Pilnu sarunu klausieties LR1 (realplayer, winmedia).

www.tb.lv

Iet atpakaļ