Neatbalstām Ulmaņa apvērsuma godināšanu

16.05.2013 11:02

Autors: Diena.lv 2013. gada 16. maijā

Nacionālās apvienības (NA) - "Visu Latvijai" - "Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" (VL-TB/LNNK) rīkoto Vienības braucienu, lai godinātu 15.maiju, dienu, kad notika Ulmaņa apvērsums, rīkoja Visu Latvijai! Vairāki TB/LNNK biedri šādu iniciatīvu neatbalsta. Pilnībā piekrītu 15.maijā portālā Diena.lv publicētajā rakstā "Vēsturnieki: NA, godinot Ulmaņa apvērsumu, noraida demokrātiju" vēsturnieku paustajam par 15.maiju, tā portālam Diena.lv atzina NA valdes loceklis Jānis Tomels.

"15.maijs jāvērtē kā pretrunīgs datums. 1934.gadā šajā datumā Latvijā izbeidza demokrātiju, tajā pašā laikā 15.maija aizstāvji argumentē, ka tas ievadīja posmu Latvijas vēsturē, kad visās dzīves sfērās pastiprinājās latviskums. Žēl tikai, ka mūsdienās vēl joprojām uzskata, ka īstais veids, kā stiprināt latviskumu Latvijā ir autoritārisms un „stingra roka”. TB/LNNK autoritārisms nav pieņemams. TB/LNNK ideoloģiski ir 18.novembra nevis 15.maija partija. Savulaik Tēvzemei un Brīvībai izveidojās, saplūstot vairākām partijām, un viena no tām tā arī saucās – 18.novembra savienība. Notiekošais Vienības brauciens un mītiņš pie Ulmaņa pieminekļa ir brīvprātīgs pasākums – NA valde nav lēmusi, ka tas būtu obligāts. Es pats ieteiktu Latvijas patriotiem Kārli Ulmani, kuram ir lieli nopelni Latvijas dibināšanā, godināt citos datumos, piemēram, 4.septembrī viņa dzimšanas dienā," portālam Diena.lv stāstīja NA biedrs Eiropas parlamenta deputāts Roberts Zīle.

"TB/LNNK savā darbības vēsturē nekad nav atzīmējusi 15.maiju. Ja vērtējam K.Ulmaņa lomu Latvijas vēsturē, tad mēs vienmēr esam izcēluši viņa nopelnus tieši Latvijas valsts dibināšanas laikā nevis trīsdesmitajos gados," portālam Diena.lv atzina NA Saeimas frakcijas konsultants Māris Grīnnblats.

NA biedrs, bijušais Rīgas mērs Jānis Birks portālm Diena.lv norādīja: "Valsts apvērsuma atzīmēšana ir galīgi nevajadzīga. 1934.gada 15.maijā tomēr tika iznīcināta demokrātija. Ja mēs 21.gadsimtā godinām 15.maiju, tad kultivējam ideju, ka demokrātija un parlamentārā iekārta nav pietiekami laba pārvaldes forma. Lai arī demokrātijai ir savas nepilnības, tā tomēr ir labākā pārvaldes forma, jo ņem vērā iespējami plašas sabiedrības daļas viedokli. Mums jāsaprot, ka demokrātiju uzreiz nevar iemācīties, tā ir jāveido no paaudzes paaudzē, nevis jāgodina autoritāri valsts apvērsumi."

Iet atpakaļ