Mūsu cilvēki

Roberts Zīle

Apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK Valdes priekšsēdētājs, Eiropas Parlamenta deputāts.

Roberta Zīles blogs

Dzintara Rasnača mājaslapa

Romāna Naudiņa mājaslapa

Latvijas Okupācijas muzejs

Neatkarības atjaunošanas dienā atceramies LNNK vadītāju Eduardu Berklavu

01.05.2013 12:06

Sagaidot Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienu, Nacionālā apvienība 4. maijā aicina godināt vienu no neatkarības atjaunošanas celmlaužiem, Latvijas patriotu un goda vīru Eduardu Berklavu.

Eduards BerklavsEduards Berklavs vadīja Latvijas Nacionālo Neatkarības kustību (LNNK), kura 1988. gada 10.jūlijā – krietnu laiku pirms Latvijas Tautas frontes dibināšanās, iestājās par brīvu un neatkarīgu Latviju. LNNK pieprasīja izbeigt Latvijas okupāciju. Tās tolaik bija ļoti drosmīgas prasības, un LNNK izvirzījās neatkarības atjaunošanas cīņas priekšgalā.

Galvenos iemeslus, kādēļ radās LNNK, Berklavs raksturo ar šādiem vārdiem: „Nebija vēl nevienas sabiedriski politiskas organizācijas, kas par savu galveno mērķi būtu spraudušas modināt latviešos pašapziņu, pašlepnumu, patriotisma jūtas. Nevienai no organizācijām, kas radušās pirms LNNK, nebija skaidra polītiska mērķa.”

Berklavs un LNNK dalībnieki iekļāvās arī Latvijas Republikas Pilsoņu kongresa un Latvijas Tautas frontes rindās, visneatlaidīgāk aizstāvēja nacionālās intereses Latvijas Republikas Augstākajā Padomē.

Laikā, kad citi – pat nacionāli - politiķi vēl šaubījās, Berklavs ticēja Latvijas neatkarībai. 1990.gada 4. maijā bija viens no Augstākās Padomes deputātiem, kas balsoja par Latvijas neatkarības deklarācijas pieņemšanu.

Arī pēc neatkarības atgūšanas Berklavs palika uzticīgs augstiem ideāliem un līdz pat 90 gadu vecumam neatlaidīgi aizstāvēja latviešu tautas intereses. Būdams absolūti godīgs, nesavtīgs un atklāts, Berklavs saglabāja augstus morāles standartus laikā, kad daudzi citi bijušie atmodas līderi morāli degradējās.

Ap pieredzes bagāto Eduardu Berklavu, kurš kļuva par demokrātiska politiķa simbolu, saliedējās tolaik gados jauni LNNK politiķi. Šobrīd daudzi no viņiem darbojas Nacionālajā Apvienībā un nacionālo interešu aizstāvībai pulcē jauniešus – jaunos politiķus.

Nacionālā Apvienība centās īstenot E.Berklava 90 gadu jubilejā izteikto novēlējumu – apvienoties latviskajām partijām. Nacionālajā Apvienībā „Visu Latvijai!” un „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” apvienojušās valsts nacionālās neatkarības nosargāšanai un nacionālas valsts attīstībai nākotnē.

Tiekamies E. Berklavam veltītajā piemiņas brīdī šo sestdien, 4. maijā, plkst. 17:00 Rīgas Raiņa kapos. Ieeja no Varoņu ielas.

Vēstījumu sagatavoja: Ieva Holma, Ritvars Jansons

Iet atpakaļ