Mūsu cilvēki

Raitis Ābelnieks

Apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK Bauskas novada grupas vadītājs. Bauskas novada domes priekšsēdētājs.

Roberta Zīles blogs

Dzintara Rasnača mājaslapa

Romāna Naudiņa mājaslapa

Latvijas Okupācijas muzejs

Kas notiks ar kultūras budžetu?

04.11.2011 13:06

Kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende LR1 raidījumā "Kultūras RONDO" 04.11.2011 pauda viedokli, ka pašreizējā situācijā, kad kultūras budžets ir jāaizstāv, ir jāgaisina mīts, ka kultūra tikai patērē. Tieši otrādi, ir labi jāargumentē, ka kultūra ir tā, kas dod. Ja mēs varam pārliecināt, ka kultūra ir ekonomikas dzinējspēks, tad saruna par budžetu veidojas pavisam savādāka. Labs piemērs ir Cēsis, kur mākslas festivāls kļuva par pamatu sakoptai pilsētai, uz kuru cilvēki brauc un pat pārvācas uz dzīvi.

Ja Latvijā nebūs kultūras, nebūs arī tūristu, jo šodien par Latviju labas ziņas ir tikai no kultūras.

Žaneta Jaunzeme-Grende apliecināja, ka premjeram Valdim Dombrovskim par to ir pilnīga izpratne un ka arī citi ministri ar kultūru ir saskārušies un saprot tās nozīmi. Tā kā viņas iesaistīšanās valdībā ir balstīta uz deklarāciju, kuras ilgtspējīgas un plānveidīgas attīstības ietvaros prioritāte ir kultūra, tad Kultūras ministre solīja, ka darīs visu, lai kultūras budžets netiktu samazināts ne par santīmu.

Paužot atzinību bijušās Kultūras ministres Sarmītes Ēlertes paveiktajam, Jaunzeme-Grende atzina, ka Kultūras ministrija saturiski līdz šim strādājusi ļoti labi un ka iesāktais tiks turpināts. No savas puses jaunā ministre izcēla trīs prioritātes:

  1. pārskatīt kultūras mērķus, vadoties pec jaunākajām tendencēm pasaulē;
  2. līdzekļu meklēšanu kultūrai neierobežot tikai ar valsts budžetu, bet iesaistīt arī: radošajās industrijas, kuras pašas ražo un pelna; pasaules un Eiropas fondus; sponsorus un mecenātus, ieskaitot valsts kapitālsabiedrības;
  3. kultūras dialogs un sadarbība ar citām jomām.

Galvenais, savu nacionālo kultūru un identitāti ir jāatbalsta arī mums pašiem – ziedojot un pērkot. Piemēram, uzņēmēji var saņemt nodokļu atlaides, ziedojot Kultūrkapitāla fondā. Tuvojoties Ziemassvētkiem, varam izvēlēties dāvanās biļetes uz teātri, jauno Rīgas biržas muzeju, operu, citiem muzejiem vai koncertiem.

www.tb.lv

Piezīme: Šīs pašas dienas MK slēgtā sēdē vienošanās ietvaros par pirmajiem konsolidācijas pasākumiem Kultūras ministrijas izdevumi tiks samazināti par 2,5 miljoniem latu, kas pamatā būs saistīts ar Nacionālās bibliotēkas būvniecības izmaksu pārnešanu uz 2013. gada budžetu (lasīt vairāk).

Diskusija par kultūru LTV1 raidījumā "Jauna nedēļa" 02.11.2011

Iet atpakaļ