Ilmārs Latkovskis: sapratne starp latviešu karavīriem būtu laba zīme Latvijas nākotnei

19.07.2012 12:18

Ceturtdien, 19. jūlijā, Valsts prezidents Andris Bērziņš ticies ar Saeimas Sabiedrības saliedētības komisijas deputātiem. Tikšanās laikā pārrunāta turpmākā rīcība un sadarbība sabiedrības saliedēšanas veicināšanā pēc Valsts prezidenta veiktā sarunu raunda ar Otrā pasaules kara veterānus pārstāvošajām organizācijām. Sarunā īpaši uzsvērts jautājums par Otrā pasaules kara veterānu tiesību sakārtošanu, kā arī piemiņas dienu, kas turpmāk varētu būt 8. maijs. Bērziņš vēlas, lai Latvijā 8.maijs, kas Eiropā un ASV jau kopš 1945.gada tiek svinēts kā sabiedroto uzvara pār nacionālsociālistisko Vāciju, netiktu izmantots sabiedrības grupu konfrontēšanai, bet gan veicinātu izlīgumu starp dažādās pusēs karojošajiem.

Klausīties Latvijas Radio: Sabiedrības saliedēšana jāveicina visiem

„Sapratne un izlīgums starp latviešu karavīriem būtu ļoti laba zīme Latvijas nākotnei. Tieši tāpēc daudzi grib bāzt sprunguļus šajā notikumu ritējumā,” saka Saeimas sabiedrības saliedētības komisijas priekšsēdētājs Ilmārs Latkovskis pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu.

Latkovskis uzskata, ja pretējos ierakumos cīnījušies Otrā pasaules kara veterāni iestātos viens par otru, tas neitralizētu starptautiskos uzbrukumus ar apgalvojumiem, ka latviešu leģionāri ir nacistu cīnītāji. Savukārt, leģionāri teiktu, ka viņu brāļi, kuri tika ierauti ierakumos zem komunistu karoga, nav nekādi okupanti vai nodevēji.

„Protams, mēs nevaram piespiest kara veterānus, lai viņi uzvedas tā, kā mums gribētos. Svarīgi, lai to pasaka viņi paši. Cerīgi uzklausīju prezidenta Bērziņa pārliecību, ka karavīri paši ir ļoti tuvi tādai sapratnei un izlīgumam. Protams, būs visvisādi naida kurinātāji. Bet svarīgi ir saprast, ka pāri visam stāv labā griba saprasties, kaut arī varbūt ne visu ļoti gludi varēs uzreiz salikt politiskās domāšanas rāmjos,” tā komisijas priekšsēdētājs.

Latkovskis tikšanās laikā uzsvēra, ka pozitīvas kara veterānu atsaucības gadījumā Sabiedrības saliedētības komisija ir gatava izstrādāt politisku dokumentu, kas noteiktu vienlīdzīgu attieksmi pret abās pusēs karojušajiem. Tam uzreiz būtu jāseko konkrētiem likumprojektiem, kuri atvieglotu un uzlabotu kara veterānu dzīvi. Lai gan Latvijas valsts nav atbildīga par Otro pasaules karu, uzskata Latkovskis, tomēr Latvijai jāizrāda gādība par saviem dēliem un meitām, kuri jaunībā tika ierauti kara dzirnās zem svešiem karogiem.

Saeimas Preses dienests
Foto: Ernests Dinka, Saeimas Kanceleja

Iet atpakaļ