Mūsu cilvēki

Modris Ekšteins

Apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK Domes loceklis, Grobiņas novada domes deputāts un priekšsēdētāja vietnieks.

Roberta Zīles blogs

Dzintara Rasnača mājaslapa

Romāna Naudiņa mājaslapa

Latvijas Okupācijas muzejs

Gaidis Bērziņš LNT par nepilnībām Maksātnespējas likumā

17.01.2012 11:58

Gaida Bērziņa viedoklis intervijā LNT raidījumā 900" par iespējamām nepilnībām jaunajā Maksātnespējas likumā. Tieslietu ministrs ir uzdevis ekspertu grupai analizēt Palink gadījumu, lai saprastu, vai ir pamats likumu pilnveidot.

Saistībā ar Maksātnespējas likumu šobrīd Tieslietu ministrijā tiek strādāts pie tā, lai visiem maksātnespējas procesiem piemērotu vienu likumu. Tāpat tiek arī vērtēts,

  1. vai maksātnespēja netiek izmantota kā parādu piedziņas līdzeklis;
  2. kā fizisko personu maksātnespējas process tiek piemērots praksē.

No 2010. gada 1.novembra ir spēkā jauns Maksātnespējas likums (MNL), kas izstrādāts, balstoties uz tendencēm pasaulē un starptautisko ekspertu priekšlikumiem.

Iepriekšējais MNL (pirms 2010. gada 1.novembra) parādīja virkni problēmu, kas izrietēja no tā, ka pirms tiesas lēmuma tiek iecelts maksātnespējas administrators, kas sagatavo informāciju par uzņēmuma maksātnespēju (tā sauktais bilances tests).

Veidojot jauno MNL, ko izstrādāja ciešā sadarbībā ar Pasaules Banku un Valūtas fondu, bilances testu aizstāja ar likviditātes vai maksāšanas testu. Tas nozīmē, ka maksātnespēju uzņēmumam var pasludināt, ja tas neapmaksā parādus vai nav cēlis pamatotus iebildumus pret prasījumu.

Šis MNL ir pierādījis sevi kā darboties spējīgs. Par to liecina arī jaunākais Pasaules Bankas pētījums Doing Business. Tieslietu ministrija (TM) ir veikusi uzlabojumus maksātnespējas normatīvajā regulējumā, un procesa atvieglošanas ziņā Latvija ir pakāpusies par 54 vietām, kas ir vislielākais kāpums salīdzinājumā ar citām pozīcijām.

Šā gada martā ir plānots pabeigt jaunā MNL likuma izvērtējumu un priekšlikumu iespējamajiem grozījumiem izstrādi.

Iet atpakaļ