Mūsu cilvēki

Jurijs Strods

Apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK Domes loceklis, Jelgavas pilsētas domes deputāts.

Roberta Zīles blogs

Dzintara Rasnača mājaslapa

Romāna Naudiņa mājaslapa

Latvijas Okupācijas muzejs

Ceļā uz izlīgumu attieksmē pret Otrā pasaules kara karavīriem

07.12.2012 19:22

Ilmārs Latkovskis. Foto: E. Dinka, Saeimas Kanceleja.

„Vēsturisko atmiņu naida pārvarēšana prasa ilgstošu pacietību un iecietību. Prāta labā griba nevar apsteigt cilvēku jūtas un sabiedriskās apziņas līmeni. Ja mēs panākam sapratni cilvēciskajā līmenī, tad no jauna varam atgriezties pie politikas strupceļā iedzītā jautājuma. Un iestigušais vezums izkustēsies no vietas,” piektdien 7.decembrī, atklājot diskusiju „Par attieksmi pret Otrā pasaules kara karavīriem”, sacīja Saeimas Sabiedrības saliedētības komisijas priekšsēdētājs Ilmārs Latkovskis.

„Mēs dzīvojam ar atšķirīgām vēsturiskām atmiņām, kas nesamierināmi turpina karot un novājināt mūsu valsti – Latviju. Esam sanākuši, lai rosinātu sabiedrības debates par attieksmi pret Otrā pasaules kara karavīriem, kurus Latvijai svešas varas ierāva pretējos ierakumos, paņēma viņu jaunību, atstāja smagus ievainojumus visai turpmākajai dzīvei,” uzsvēra I.Latkovskis.

Komisijas priekšsēdētājs vērsa uzmanību, ka diskusijas mērķis ir uzsākt sarunu, lai rastu savstarpēju sapratni principiālos pamatjautājumos. „Tas varētu rezultēties ar Saeimas pieņemtu deklarāciju. Taču politisku dokumentu varēs pieņemt vien tad, ja paši karavīri paliks pie savstarpējās sapratnes vēlmes, ja vien būs tautas izpratne un atbalsts. Saeima nevar deklarēt nekādu savstarpēju sapratni, ja viedokļi atšķiras. Mazākais panākums būs, ja mēs vismaz spēsim līdzsvarotā sarunā skaidrāk iezīmēt tās lietas, kuras šobrīd nepārvarami šķir mūsu vēsturiskās atmiņas, mūsu uzskatus,” sacīja komisijas priekšsēdētājs.

Seimā ir uzsākts darbs pie likumprojekta par Otrā pasaules kara dalībnieka statusu. „Šis likumprojekts ir sākuma kompromisa variants, kuru vēlas koriģēt gan vieni, gan otri, gan trešie. Un es aicinu to darīt, vienlaikus nesagraujot pirmo sasniegumu ar kategorisku nostāju – ja viss nav pa manam prātam, tad labāk lai nav vispār!” uzsvēra I.Latkovskis, atgādinot, ka tas ir pacietīgs parlamentārais darbs ar sabiedrības līdzdalību.

Lai veicinātu vienādu attieksmi pret Otrajā pasaules karā karojošajiem karavīriem, Saeimas Sabiedrības saliedētības komisija rīkoja diskusiju, kurā piedalījās Otrā pasaules kara karavīrus pārstāvošās organizācijas, valsts institūciju, nevalstisko organizāciju, garīdzniecības, akadēmisko aprindu, kā arī Saeimas frakciju pārstāvji.

Pēc Saeimas Preses dienesta materiāliem. Foto: Ernests Dinka, Saeimas Kanceleja.

Ziņa Saeimas mājaslapā

Diskusijas videoieraksta 1. un 2. daļa

Iet atpakaļ