Mūsu cilvēki

Roberts Zīle

Apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK Valdes priekšsēdētājs, Eiropas Parlamenta deputāts.

Roberta Zīles blogs

Dzintara Rasnača mājaslapa

Romāna Naudiņa mājaslapa

Latvijas Okupācijas muzejs

Baltijas ceļa gadadienā kopīgs paziņojums ar nacionālo apvienību Lietuvā

27.08.2012 10:22

Raitis Ābelnieks (no kreisās) un Gintaras Songaila. Foto: bauskasdzive.lv

Baltijas ceļa 23. gadadienā uz Latvijas un Lietuvas robežas Grenctālē, Lietuvas pusē bija sarīkots vērienīgs atceres pasākums, kura ietvaros kopīgu paziņojumu par sadarbības stiprināšanu pieņēma abu valstu nacionālās apvienības «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un Brīvībai/LNNK» un «Par Lietuvu Lietuvā».

Vienošanās ietver sekojošus sadarbības stiprināšanas virzienus:

  1. Kopējā Latvijas un Lietuvas informācijas telpa ir abām tautām un valstīm vitāli svarīgs jautājums. Uzsāksim konsultācijas par pastāvīga divpusēja dienesta dibināšanu tā risināšanai un šī uzdevuma īstenošanas novērošanai.
  2. Latviešu un lietuviešu valodu zināšanām būtu jākļūst par abu valstu pilsoņu goda lietu. Abu valstu sabiedrības un politikas aktīvistiem vajadzētu veicināt apziņu, ka brālīgās valodas mācīšanās padziļina ne tikai otras, bet arī savas pašu tautas izpratni. Centīsimies panākt, lai abu valstu vispārējās izglītības iestādēs kopā ar vienas valsts valodu tiktu sniegta iespēja iemācīties arī otras valsts valodas pamatus. Jāturas pie saskaņotas politikas valsts valodas aizsardzības jomā.
  3. Baltistikas zinātņu un kultūras vēstures pētījumu izaugsmei jākļūst ne tikai par abu valstu prioritāti, bet arī par abu valstu aktīvākās sadarbības jomu. Centīsimies mainīt abu valstu izpildvaras nevērīgo vai reizumis pat destruktīvo skatījumu uz baltiskās kultūras mantojumu, tās augstāko prestižu un starptautisko nozīmi. Abām valstīm būtu jāuzņemas atbildība par šī mantojuma saglabāšanu un izpausmi visā senajā baltu kultūras areālā un ap to.
  4. Ir nepieciešams mērķtiecīgi veicināt visu triju Baltijas valstu ekonomisko un politisko kooperāciju, jo tad arī triju valstu balsis būs ietekmīgākas Eiropas Savienībā. Esam sagatavojuši vienlaicīgai iesniegšanai Latvijas un Lietuvas parlamentos (piedāvājot to pašu arī Igaunijas parlamentam) izskatīšanai likumprojektu, kas nosaka priekšrocību tiem Eiropas Savienības struktūrfondu finansējamajiem projektiem, kuru īstenošana sniedz labumu vismaz vienai no pārējām Baltijas valstīm un iesaista personas no vismaz vienas no pārējām Baltijas valstīm.
  5. Esam pārliecināti, ka ciešāku Baltijas valstu sadarbību varētu veicināt arī daudz aktīvāka un produktīvāka Baltijas Asamblejas darbība nekā līdz šim, un Viļņas un Rīgas ass varētu kļūt par šīs institūcijas dzinējspēku.

No Lietuvas puses paziņojumu parakstīja Seima deputāts Gintaras Songaila, no Latvijas puses - NA ģenerālsekretāra vietnieks Raitis Ābelnieks.

Lasīt vairāk par Baltijas ceļa atceres pasākumu Bauskas Dzīvē.

Iet atpakaļ