Raivis Dzintars: oficiāla divvalodība Latvijā nebūs nekad!

22.12.2011 14:19

Raivis Dzintars aicina Saeimu balsot pret. Foto: Saeima.

Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētāja Raivja Dzintara runa 22.decembra Saeimas ārkārtas sēdē, aicinot Saeimu balsot pret Satversmes grozījumu nodošanu komisijām, kuri paredzēja piešķirt krievu valodai valsts valodas statusu.

Cienījamā Saeimas priekšsēdētāja, godātie kolēģi!

Nacionālā apvienība, protams, aicina noraidīt grozījumus un nenodot tās tālākai skatīšanai komisijās. Noraidījusi Saeima ir daudzus likumprojektus, arī dažādus Satversmes grozījumu piedāvājumus, taču šoreiz situācija ir īpaša. Tas ir spļāviens sejā tiem latviešiem, kas reiz jau piedzīvojuši divvalodību 20 gadu garumā bez iespējām nobalsot pret. Ar agresīvu, no ārvalstīm finansētu kampaņu faktiski ir pieteikta atklāta cīņa pret Latvijas valstiskumu. Brīvā valodu konkurencē latviešu valoda nevar konkurēt ar krievu valodu, kurā runā 100 reižu lielāks pasaules iedzīvotāju skaits. Oficiāla divvalodība nozīmētu faktisku atteikšanos no latviešu valodas kā Latvijas neatkarības pamata un tā būtu Latvijas pārkrievošanas pabeigšana.

Protams, ka oficiāla divvalodība Latvijā nebūs. Tā nebūs nekad. Tas ir tas, kas šodien būtu jāpasaka visām valsts augstākajām amatpersonām: Latvijā vienmēr būs tikai viena oficiāla valoda – tā ir latviešu valoda.

Līdz ar to runa vairs nav par priekšlikuma saturisko jēgu, bet par to, ka lielai Latvijas iedzīvotāju daļai likts noticēt nekad neīstenojamai un Latvijas vārdu nesavietojamai idejai. Tā ir bīstama darbība, kas vērsta pret nacionālo drošību. Šī darbība ir finansēta no ārvalstīm un laika rāmī saskaņota ar citām identiskām kampaņām Ukrainā un Dienvidosetijā. Latvijā šo kampaņu īstenot palīdzēja vietējie aģenti, tai skaitā no parlamentā plaši pārstāvētā „Saskaņas centra”, arī galvaspilsētas un citu pašvaldību vadītāji.

Latvijas valsts institūcijas tiek izmantotas un ir iesaistītas cīņā pret pašu valsti.

Kāds šodien spekulē, ka pretvalstisko kampaņu esot izraisījis priekšlikums par to, ka Latvijas valsts finansētajās skolās ar laiku būtu jāmāca tikai valsts valodā. Tā kā tas normāli notiek visā pasaulē.

Pat visabsurdāko ideju atkārtojot pietiekoši daudz reižu, kāds tai noticēs. Taču Nacionālās apvienības redzējumā divvalodības kampaņas pamatā ir pavisam citi cēloņi. Skaitā divi.

Pirmkārt, tā ir Latvijas okupācija 1940. gada 17. jūnijā, tai sekojoša nelikumīga kolonizācija un gadu desmitiem īstenota pārkrievošanas politika.

Otrkārt, tā ir līdzšinējā Latvijas valsts vadītāju nespēja stingri īstenot latviskas Latvijas politiku un dot nepārprotamu signālu visiem Latvijas iedzīvotājiem – mūsu saliedēšanās un draudzīga kopā dzīvošana ir iespējama tikai uz neapstrīdamiem latviešu valodas un kultūras dominances pamatiem.

Godātie kolēģi! Nacionālā apvienība piekrīt valsts prezidentam, ka plānotais referendums ir antikonstitucionāls un, mūsuprāt, valsts līdzekļi tā īstenošanai nav jāpiešķir. Ja tomēr referendums notiks, tad Latvijas iedzīvotājiem jābalso pret ne jau tāpēc, lai parādītu, ka esam vairāk, bet lai dotu vērtējumu arī līdzšinējam valstiskās politikas trūkumam nacionālos jautājumos. Būs jābalso pret referendumā, lai iestātos par latvisku Latviju. Un šodienas balsojums, lai ir kā signāls, ka pretvalstiskas idejas Latvijā nav un nebūs apspriežamas!

Raivis Dzintars,
11. Saeimas deputāts, NA līdzpriekšsēdētājs.

Iet atpakaļ