Nacionālā apvienība vienojas par koalīcijas izveidi ar "Vienotību" un ZRP

10.10.2011 23:48

Esam gandarīti, ka, pateicoties Nacionālās apvienības stingrai pozīcijai, šovakar pieņemts lēmums par trīs partiju – Zatlera Reformu partijas, „Vienotības” un Nacionālā apvienības – valdošās koalīcijas veidošanu (lasīt pilnu vienošanās tekstu VIENOTĪBA, ZRP un VL!-TB/LNNK vienojas par reformu un tiesiskuma koalīcijas izveidi).

Tieši Nacionālās apvienības principialitāte rezultējusies ar vienošanos par koalīciju, kurā nav pārstāvēti pretlatviski noskaņoti politiskie spēki.

Topošās koalīcijas vērtību dokumentā esam iekļāvuši mērķi stiprināt latviešu valodas lomu un plašāku lietošanu, enerģētiskās neatkarības veicināšanu un demogrāfiskā stāvokļa uzlabošanu kā valstisku prioritāti.

Esam panākuši, ka topošās koalīcijas vērtību dokumentā nav tēzes par automātisku naturalizāciju nepilsoņiem, kas dzimuši Latvijā pēc 1991. gada; nav savādo apgalvojumu par to, ka „okupācija īstenota bez okupantiem” un „ka neviens Latvijas iedzīvotājs neesot vainojams pie okupācijas sekām.”; kā arī nav savādu mājienu par partijas brīvību ierobežojumiem 16. marta pasākumos.

Būtiski uzsvērt, ka vērtību dokumentu esam parakstījuši ar nosacījumu, ka pievienojam tam savas atrunas (skat. pielikumā) jeb dokumenta izpratnes skaidrojumu.

Tajā pasvītrojām, ka:

  • Nacionālā apvienība iestājas par valsts budžeta finansējuma nodrošināšanu studiju īstenošanai.
  • Apzināmies, ka Latvijas iedzīvotāju vidū var būt cilvēki, kuru atbildība par okupācijas sekām nav noliedzama.
  • Nacionālā apvienība, respektējot koalīcijas partneru atšķirīgo viedokli, saglabā pārliecību, ka Latvijas sabiedrības saliedēšanai ilgtermiņā būtisks priekšnoteikums ir pakāpeniska valsts finansēto mācību iestāžu pāreja uz mācībām valsts valodā.

Nacionālā apvienība gatava izmantot visas iespējas, lai valdošās koalīcijas darba ietvaros īstenotu Latvijas pilsoņiem dotos solījumus.

Cieņā,

Gaidis Bērziņš,
Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!”-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs

Raivis Dzintars,
Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!”-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs 

Izpratnes skaidrojums dokumentam

Zatlera Reformu partijas, „Vienotības” un Nacionālās apvienības vienošanās par reformu un tiesiskuma koalīcijas un valdības izveidošanu

1. Mēs ieviesīsim ZRP izstrādātos izglītības sistēmas reformu plānus visā izglītības sistēmā no bērnudārza līdz mūžizglītībai, tai skaitā, ieviešot visiem pieejamu augstākās izglītības finansējuma modeli.

Nacionālā apvienība atbalsta visiem pieejamas augstākās izglītības finansējuma modeļa ieviešanu, vienlaicīgi iestājoties par valsts budžeta finansējuma nodrošināšanu.

2. „Neviena Latvijas sabiedrības etniskā vai sociālā grupa nav nedz juridiski, nedz morāli atbildīga par PSRS okupāciju Latvijas Republikā un tās sekām.”

Nacionālās apvienības izpratnē neviena etniskā vai sociālā grupa kopumā nevar tikt uzskatīta par atbildīgu par Latvijas okupāciju un tās sekām, tai pat laikā apzināmies, ka Latvijas iedzīvotāju vidū var būt cilvēki, kuru atbildība par okupācijas sekām nav noliedzama.

3. Vienlaicīgi nodrošināsim iespējas ikvienam iedzīvotājam saglabāt un attīstīt savu kultūru un valodu, tai skaitā saglabāsim esošās iespējas iegūt pamatizglītību un vidējo izglītību skolās, kurās īsteno mazākumtautību izglītības programmas.

Nacionālā apvienība, respektējot koalīcijas partneru atšķirīgo viedokli, saglabā pārliecību, ka Latvijas sabiedrības saliedēšanai ilgtermiņā būtisks priekšnoteikums ir pakāpeniska valsts finansēto mācību iestāžu pāreja uz mācībām valsts valodā.

4. (…) tiks atvieglota pilsonības iegūšanas kārtība nepilsoņu bērniem.

Nacionālā apvienība to saprot vienīgi kā formālu šķēršļu likvidēšanu, vienlaikus noraidot ideju par automātisku pilsonības piešķiršanu.

Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!” – TB/LNNK valdes vārdā,

Gaidis Bērziņš

Raivis Dzintars

Iet atpakaļ