Mūsu cilvēki

Dzintars Rasnačs

Apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK Valdes loceklis, 11. Saeimas deputāts, Saeimas sekretārs.

Roberta Zīles blogs

Dzintara Rasnača mājaslapa

Romāna Naudiņa mājaslapa

Latvijas Okupācijas muzejs

NA rosina piemērot samazināto – 12% PVN likmi pārtikas produktiem

26.04.2012 16:06

Turpinot strauji pieaugt degvielas cenai un līdz ar to arī iedzīvotāju izdevumiem, Nacionālā apvienība (NA) pretinflācijas pasākumu ietvaros rosina koalīcijas partnerus pieņemt lēmumu par samazinātās – 12% PVN likmes piemērošanu pārtikas produktiem. Šāds lēmums pieņemts NA frakcijas sēdē.

Nacionālā apvienība uzskata, ka PVN samazināšana pārtikas produktiem ir daudz efektīvāka nekā vispārējās PVN likmes samazināšana no 22% uz 21%, jo tādējādi iedzīvotāju pirktspēja pieaugtu jūtamāk.

„Pašreizējā ekonomiskajā situācijā Latvijā ir daudz cilvēku ar ierobežotu pirktspēju, kuriem ļoti nozīmīgu izdevumu daļu veido tieši pārtika kā pirmā nepieciešamības prece. Samazinot PVN pārtikai par 10%, pārtikas produktu cena jūtami samazinātos. Aprēķini liecina, ka kopējais ikdienas tēriņu ietaupījums mazāk nodrošināto grupai varētu būt pat 5 – 7%,’’ norāda Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sekretārs, NA Saeimas deputāts Imants Parādnieks.

Vienlaikus NA piekrīt, ka paralēli ir jāstrādā arī pie PVN vispārējās likmes samazināšanas, kas dos reālu pienesumu tautsaimniecībai kopumā, kā arī darbaspēka nodokļu samazināšanas.

NA arī uzskata, ka šāds solis – PVN samazināšana tieši pārtikai – atšķirībā no vispārējās PVN likmes samazināšanas būtu vienlaikus arī sociāli atbildīgāks solis, turklāt kontrolējošajām institūcijām būtu vieglāk sekot cenu izmaiņām nekā 1% likmes samazinājuma gadījumā, kas atstāj mazu ietekmi uz gala cenu un tirgotāju godprātība ir grūti pārbaudāma.

NA arī uzskata, ka samazinātās PVN likmes piemērošana pārtikas produktiem varētu veicināt mazo veikalu un Latvijas ražotāju attīstību, jo, samazinoties par konkrētu pārtikas preču grupu iztērētajam naudas apjomam, iedzīvotāji vairāk naudas varētu atlicināt plašākam un daudzveidīgākam pārtikas produktu klāstam.

Lai šādu priekšlikumu īstenotu praksē, vēl nepieciešams izvērtēt, tieši kurām pārtikas preču grupām samazinātais nodoklis būtu piemērojams, tādēļ nepieciešamas diskusijas ar dažādām nozares asociācijām (Zemnieku Saeima, Latvijas Tirgotāju asociācija, Latvijas Bioloģisko lauksaimnieku asociācija u.c.), ražotājiem un tirgotājiem.

Ieva Līne,
Nacionālās apvienības preses sekretāre.

Iet atpakaļ