Mūsu cilvēki

Roberts Zīle

Apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK Valdes priekšsēdētājs, Eiropas Parlamenta deputāts.

Roberta Zīles blogs

Dzintara Rasnača mājaslapa

Romāna Naudiņa mājaslapa

Latvijas Okupācijas muzejs

Kritēriju trūkums Latvijas nacionālā kino industrijā rada nesaprati un pārpratumus

11.01.2012 16:15

Valstij jānosaka skaidrāki kritēriji, pēc kādiem tiek piešķirti līdzekļi nacionālā kino industrijā. Priekšlikumus finansēšanas kārtības uzlabošanai uzņēmusies Saeimas Valstiskās audzināšanas apakškomisija.

Vakar klātesot Saeimas Valstiskās audzināšanas apakškomisijas sēdē, kurā tika apspriesti dažādi jautājumi, ziņu aģentūra BNS ir neprecīzi un ārpus konteksta atspoguļojusi manu viedokli par režisora Jura Poškus filmu „Kolka Cool’’, tādējādi radot nevajadzīgus pārpratumus par šīs filmas nozīmību un vietu nacionālā kino finansēšanas jautājumu kontekstā.

Vēlos paskaidrot, ka mans mērķis nav bijis paust jebkādu attieksmi pret šo darbu, šo filmu izmantoju tikai kā piemēru diskusijas veicināšanai par principiem, pēc kuriem šobrīd notiek kino industrijai paredzēto līdzekļu sadale, jo nesen filmu personīgi biju noskatījies un vērtēju to kā vienu no interesantākajiem latviešu kinomākslas paraugiem pēdējo gadu laikā.

Pilnībā piekrītu šodien filmas „Kolka Cool’’ veidotāju paustajam viedoklim, kurā tiek norādīts, ka konkrētā filma nav iekļaujama ideoloģisko filmu klasifikācijā un tādējādi ir vērtējama pēc pavisam citiem profesionālajiem un mākslinieciskiem kritērijiem.

Šāda diskusija vispār nerastos, ja valsts būtu skaidri definējusi nacionālā pasūtījuma ilgtermiņa mērķus un uzdevumus Latvijas nacionālajā kino industrijā, tieši tādēļ Valstiskās audzināšanas apakškomisija ir sākusi priekšlikumu izstrādi, lai sadarbībā ar Kultūras ministriju šos jautājumus sakārtotu. Tam, ka šajā jautājumā pašlaik pastāv liela nenoteiktība un skaidru kritēriju trūkums, sēdes laikā apliecinājumu guva ne tikai deputāti, bet arī pieaicinātie kino eksperti.

Apstākļos, kad valsts var atļauties kino industrijā ieguldīt ļoti ierobežotu līdzekļu daudzumu, ir ārkārtīgi būtiski gūt pārliecību, ka šie līdzekļi tiek izmantoti iespējami lielākam sabiedrības kopējam labumam.

Raivis Dzintars
Valstiskās audzināšanas apakškomisijas priekšsēdētājs

Iet atpakaļ