Birokrātiskā elite pretojas uz godīgumu un efektivitāti vērstām reformām kultūras nozarē

04.01.2012 19:08

Nacionālā apvienība (NA) atbalsta kultūras ministres Žanetas Jaunzemes-Grendes mērķi ieviest Latvijas Nacionālajā operā (LNO) labu pārvaldību un nodrošināt caurskatāmību valsts finansējuma izlietojumā. Savukārt KNAB izmeklēšana saistībā ar pārmetumiem ministres darbībā ir pilnībā atbalstāma, lai tiktu noņemta šaubu ēna ministres darbības tiesiskumam, faktus nošķirot no nomelnojošiem izdomājumiem.

Šodien NA Saeimas frakcijas sēdē uzklausot kultūras ministres viedokli, apvienības deputāti pauda pārliecību, ka NA ministriem ir jāīsteno tāda rīcības politika, kas atbilst tiesiskas, godīgas un efektīvas valsts pārvaldības principiem. Ja ministrs ierēdņu vai citu amatpersonu darbā ir konstatējis kādus pārkāpumus vai tikai radušās aizdomas par iespējamiem pārkāpumiem, tad viņam uz tiem ir atbilstoši jāreaģē.

Ministre frakcijas sēdē informēja, ka LNO ir lielākā kapitālsabiedrība Kultūras ministrijas padotībā un tā saņem ievērojamu valsts budžeta dotāciju gandrīz 4 miljonu latu apmērā. Tā kā LNO jau ilgstoši ir bijusi neskaidrība par finanšu izlietojumu un tā pamatotību, kā arī regulāri nācies meklēt operai papildu finansējumu, ministre uzskata, ka operā ir jāmaina pārvaldības modelis, paplašinot valdi līdz 3 cilvēku sastāvam, kas būtu adekvāti tik lielai un valsts budžetam dārgi izmaksājošai iestādei, turklāt nepieļautu vienpersonisku un diskutablu vadības stilu. LNO strādā gandrīz 600 cilvēki un opera kā teātris ir nozīmīga gan Latvijas kopējā kultūrainā, gan veicinot valsts starptautisko atpazīstamību, un ar šīm vērtībām mēs nedrīkstam riskēt.

„Jebkura vēlme mainīt pastāvošo, gadiem ilgi notiekošo lietu kārtību birokrātos rada pretestību un vēlmi saglabāt savas pozīcijas jebkuriem līdzekļiem. Īpaša pretestība tiek izrādīta tad, ja pārmaiņas skar plašākas interešu grupas, kas tālu pārsniedz vienas iestādes robežas. Līdzšinējās politiskās pārmaiņas valstī arī apliecina, ka vecās, iesīkstējušās „tradīcijas” ir jāmaina,” uzskata NA frakcijas vadītājs Einārs Cilinskis.

Ieva Līne,
Nacionālās apvienības preses sekretāre.

Vairāk:

BNS,Diena.lv: Jaunzeme-Grende: Līdzšinējā veselības apdrošināšanas prakse KM bijusi neētiska un nelikumīga.

Santa Kvaste, TVNET: Saņēmu samazgu spaini un ņirgas.

Iet atpakaļ